Yeni Denizaltı Kablosu Amerika Japonya Bağlantısını Hızlandıracak

fiber_deniz

Görsel : phys.org

Konsorsiyum (Birlik),  Google ve Asya şirketlerinin desteğiyle,  Pasifik ötesi genişbandı güçlendirmeye yönelik  yeraltı kablosunun perşembe günü hizmete geçeceğini duyurdu.

9.000 km uzunluğundaki daha hızlı kablo sistemi, Kuzey Amerika ve Asya arasındaki artan genişband internet bağlantıları talebini karşılamayı hedefliyor.

Oregon

Görsel Google Earth Üzerinden Alınmıştır.

”Projenin en başından beri, defalarca tekrarladık birbirimize, ‘daha hızlı, daha hızlı ( FASTER) ve daha hızlı’ ve bir noktada o proje ismi oldu, ve şimdi gerçek oluyor.” açıklamasını ‘FASTER’ yönetim kurulu başkanı Hiromitsu Todokoro yaptı.

Japon NEC şirketi tarafından başlatılan proje, Çin Uluslararası Mobil, Çin Global Telekom, Global Transit, Google, KDDI ve Singtel tarafından desteklendi.

( NEC – Wikipedi : Bir Japon çok uluslu şirkettir. Şirketin kurulduğu yıl 1899’dur. Şirket teknoloji pazarında önemli bir yer sahip olduğu gibi, şirket merkezi, Minato, Tokyo, Japonya’da yer almaktadır. Şirket, teknoloji ve donanım ürünleri üretimi yapar. Bünyesinde 152,922 çalışan barındırmaktadır. )

Proje müdürü, NEC denizaltı şebekesi departman (bölüm) başkanı Kenichi Yoneyama şöyle aktarıyor : ” Bu çığır açan kablo sadece Amerika ve Japonya’ya fayda getirmeyecek, aynı zamanda Asya – Pasifik bölgesini kapsayacak.

Singtel başkan yardımcısı Ooi Seng Keat şöyle diyor ; ” yeni kablo bağlantıda sürekliliği sağlıyor ve bulut (sanal sunucu veri depolama ) , video yayını, matematiksel analiz ve internetli her şeyin bağlantısını yeterince yüksek kapasitede sağlıyor. Bu,Pasifik’te dijital ekonomiyi her iki yandan artırmayı teşvik edecek yenilikleri sunmada yardımcı olacak.

Bu proje, 2014 yılında yaklaşık 300 milyon dolarlık maliyetle duyuruldu.

Yazı phys.org sitesinde yayınlanan içerikten Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynakhttp://phys.org/news/2016-06-undersea-cable-us-japan.html

Düzeltilmesini istediğiniz kısımlar için lütfen iletişim kısmından yazınız.

– Bu Yazı 140 kez okundu –

Yorumlarınızı Bekliyorum :)