Elektrik Çağının İcadı – Edison

 

Tübitak Popüler Bilim Kitaplarından 2007’de çevirisi yapılan bu muhteşem yaşam öyküsü kitabı bilimle özellikle elektrikle ilgilenen okuyucuların ilgisini çekecek.Kısa sürede okuduğum bu güzel eserde Edison’un özel hayatından, çocukluğundan, icatalrından, bilim adamı olmasının yanısıra yaptığı tüm işlerden söz ediliyor…edison

Kitaptaki başlıca yazıları paylaşıyorum :

Bir ışık festivali, merak ve hayal gücü, gezgin telgrafçı, ilerleme kaydeden mucit, usta, elektrik ampülü, bir sistemin kurulması, west orange, 20. yüzyıla giriş.

Bir çok bilim adamından Edison’u ayıran bazı özellikler gördüm ben kitapta, bunlar ilgimi çekti diyebilirim. Edison’un küçük yaşlardan itibaren farklı alanlarda her şeyle uğraşması, çoğunda başarılı olması mesela. Sadece bir bilim insanı olmayıp aynı zamanda yaptığını pazarlayan bir ticaret insanı olması, rekabet içinde geçen bir yaşam, ölene dek süren bilim serüveni… 1900 lü başlarında elektrikli araba üzerine çalışmaları ama Henry Ford yüzünden rekabete dayanamayıp bunu bırakması, elektrik ampülünün büyük serüveni, telgraf üzerine çalışmalar, telefon ve graham Bell çalışmaları, Generel Electric kurulması… Özellikle Elektrik mühendisliği öğrencilerinin ve merakı olanların okumasını şiddetle tavsiye ederim. Kitabı okurken kendinizi zamanda yolculuk ediyormuş gibi hissedeceksiniz.

– Bu Yazı 905 kez okundu –

Yorumlarınızı Bekliyorum :)