Akıllı Şebekelerde Enerji Depolama Teknolojileri

Yarın bölümümüzde gerçekleşecek olan etkinliğin ayrıntılarını burada paylaşacağım.

Akıllı Şebekelerde Enerji Depolama Teknolojileri

Konuşmacı: Prof. Dr. Engin Özdemir

Kocaeli Üniversitesi

8 Mayıs 2015

Saat 14:00

KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

HDA amfisi

enerji_depolama

 Bugün Engin hocamızı dinleme fırsatı bulduk, hem de bilgi ve tecrübe sahibi bir bilim insanına soru sorma sohbet etme fırsatı yakaladık. Bölümümüz hocalarından Fatih M. Nuroğlu’nun çabalarıyla güzel bir konferans dinlemiş olduk.

Akıllı şebeke kavramları üzerine biraz konuştuktan sonra bu sistemde nasıl  enerji depolanması yapılır üzerine sunumlar izledik.

Sunumun tamamını neredeyse iyi düzeyde biliyordum daha önceden, merak ettiğim konulardan birisi olduğu için yabancı kaynaklardan da araştırmıştım önceden.

Tüketicilerin kurulu güçleri, istek güçleri, puant değerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar, günlük maksimum tüketim eğrisinin kırpılması gibi grafikleri inceledik.

Enerji depolanması üzerine kullanılan teknolojilerden bahsettik, pompalama hes, bataryalar, volan ( uçan teker ) , aküler, kapasitelerden ayrıntılı konuşuldu.

Ayrıca Tübitak başvurusundan alınan hibe desteğinden konuşuldu. Yapılan güneş paneli sistemi, ışık takip sistemi, invertör ve konvertör devreleri, akü gruplarından bahsedildi.

Enerjinin kesilme durumlarına karşı kullanılan UPS , kesintisiz güç kaynağı, gibi pratik ve tüketici uygulamalarına bakıldı.

Türkiye’de enerji depolanması üzerine konuşmalar , planlar yapıldı ve anlatıldı.

Genel olarak bilgi verici bir sunumdu, Bu konuyu daha ayrıntılı olarak bir köşemde yazacağım.

– Bu Yazı 256 kez okundu –

Yorumlarınızı Bekliyorum :)